Informuojame, kad šioje interneto svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), siekiant kokybiško, saugaus ir patogaus naršymo joje. Naudodamiesi šia svetaine, jūs sutinkate naudoti mūsų slapukus. Prašome perskaityti mūsų „Privatumo politiką", kur pateikiama platesnė informacija apie slapukus, kaip juos ištrinti ar užblokuoti.
  • Išorinės buhalterinės paslaugos: ar ryžtis patikėti įmonės buhalteriją kitiems?
Straipsniai:

Išorinės buhalterinės paslaugos: ar ryžtis patikėti įmonės buhalteriją kitiems?

2020-04-21

Užsienio rinkoje vyraujanti tendencija užsisakyti išorines buhalterines paslaugas neaplenkia ir Lietuvos. Tobulėjant technologijoms, verslininkai ieško naujų sprendimų pagerinti savo įmonės veiklą, o išorinės buhalterijos paslaugos – būtent vienas tokių sprendimų. Tačiau kada naudinga patikėti savo įmonės buhalteriją išoriniams asmenims ir kaip tokios paslaugos gali išgelbėti įmonę nuo bankroto?

Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, vien pernai įregistruota 12,7 tūkst. naujų ūkio subjektų, o tai yra beveik 7 proc. daugiau nei 2018-aisiais. Daugiau kaip 70 proc. naujai susikūrusių įmonių nutraukia veiklą pirmais arba antrais veiklos metais. 

Išorinės buhalterijos paslaugos yra pigesnės, o paslaugas teikiantys asmenys – savo srities profesionalai

Samdyti buhalterį ar kelis buhalterius įmonės viduje dažnu atveju yra gerokai brangesnis sprendimas nei pirkti išorines buhalterines paslaugas. Svarbu pabrėžti ir tai, kad buhalterinių paslaugų bendrovėse dirba skirtingų verslo sričių buhalteriją tvarkantys profesionalai, todėl konkretaus sektoriaus įmonėms gali būti pasiūlyti toje pačioje srityje daugiausiai patirties turintys darbuotojai. 

Anot Jurgitos Čepulienės, BDO auditas ir apskaita, UAB apskaitos paslaugų vadovės, dažnai egzituoja ir nemažai baimių pirkti išorines buhalterijos paslaugas, o tai gali nuvaryti įmonę net ir į bankrotą. 

Buhalterinė apskaita yra ne ta sritis, kurioje reiktų taupyti“, – teigia specialistė Jurgita Čepulienė, – net ir menka klaida buhalterijoje gali labai brangiai kainuoti.“ Valstybinės institucijos netoleruoja menkiausių pažeidimų, už kuriuos ir atsako pati įmonė, todėl patikėti savo finansus tokio tipo profesionalias buhalterines paslaugas teikiančioms įmonėms, gali tapti tikra išeitimi. Tokio tipo įmonės dirba už fiksuotą kainą, o bet kokie mokėjimo pasikeitimai nustatomi paslaugų teikimo sutartyje, taip pat dažnu atveju fiksuota kaina nekinta, nekintant darbo apimtims.

Buhalterinė apskaita yra ne kas kita, kaip tik tvarkingi finansai, todėl samdant buhalterį svarbu išmanyti bent jau pagrindinius šio darbo aspektus ir savo poreikius. Galbūt įmonei reikia tik sutvarkyti buhalteriją? Gal vesti ilgalaikio įmonės turto apskaitą? O gal reikia pilną paketą teikiančios buhalterinės įmonės? Kai bus konkrečiai išsiaiškinti tikslai, bus lengviau išsirinkti ir buhalterines paslaugas teikiančią įmonę. Asmeninių poreikių žinojimas gerokai palengvina tinkamiausios paslaugų teikėjos pasirinkimą. 

Nuoseklumas, profesionalumas, patirtis, naudojamos apskaitos programos turėtų būti esminiai faktoriai renkantis išorines buhalterijos paslaugas teikiančią įmonę. Reikėtų pasidomėti ir tuo, kokiose srityse specelizuojasi tokias paslaugas teikiančios įmonės. 

Kai kurios pareigos yra vienodos visoms buhalterines paslaugas teikiančioms įmonėms, todėl ir samdant tokio buhalterines paslaugas teikiančią įmonę reikia įsitikinti, kad buhalteris sugebės tinkamai atlikti savo darbą. Pareigų sąrašą sudaro ne tik darbuotojų darbo užmokesčio apskaičiavimas, lapelių išrašymas, bet ir banko operacijų dokumentacija ar ilgalaikio įmonės turto apskaita. Kad visos pareigos būtų įvykdytos tinkamai, šių įmonių veiklą prižiūri kontroliuojančios institucijos – Valstybinė mokesčių inspekcija, Valstybinė darbo inspekcija bei Valstybinė audito ir apskaitos tarnyba.