• Krizių valdymo planas įmonėms - būtinas
Leidiniai:

Krizių valdymo planas įmonėms - būtinas

2020-07-21

COVID-19 pasaulyje turėjo įtakos ne tik ekonomikai, bet ir vidiniams imonių procesams. Lyginant verslo situaciją, kuri buvo prieš COVID – 19 krizę ir dabar – įmonėse matomi akivaizdūs pokyčiai ne tik išoriniuose, bet ir vidiniuose jų procesuose. Parengtoje Tarptautinėje BDO analizėje, surinkti duomenys ir apklausos rezultatai rodo, kad šiuo metu įmonės yra itin pažeidžiamos, o verslui atsitiesti svarbiausiu įrankiu tampa iš klientų įgytas pasitikėjimas bei sąžiningumas. 

Būtina įvertinti rizikas iš anksto

BDO apklausė 300 vadovų iš lyderiaujančių Europos, Viduriniųjų rytų ir Afrikos valstybių tam, kad išsiaiškintų kokios vis gi rizikos verslui kyla ateityje, kokie faktoriai yra svarbiausi norint užsitikrinti klientų pasitikėjimą, vientisumą ir stabilumą ateityje.

Tarptautinėje BDO analizėje pateikta kokias didžiausias rizikas organizacijoms, paskutinius keturis metus, mato jų vadovai:

  • 2017 m. kaip viena didžiausių rizikų organizacijoms įvardijama – vykstantis spartus globalizacijos procesas, plintantis gausus skaitmeninių  technologijų naudojimas verslo erdvėje, intensyvus socialinių tinklų vartojimas. Jų nuomone, toks darbinės aplinkos skaitmenizavimas sudarė naujas galimybes pasipelnyti programišiams ar kompiuteriniams sukčiams.  
  • 2018 m. kaip didžiausią riziką organizacijų vadovai įvardijo – aplinkos reguliavimo riziką. Įvairūs reglamentų pakeitimai, nepalankių įstatymų išleidimai vis didėjantis reguliavimas apsunkina verslo plėtrą. Atsakiusiųjų manymu - reguliavimo aplinka turėjo vis labiau griežtėti. 
  • 2019 m.  esant stabiliai ekonominei situacijai pasaulyje, didėjant konkurencingumui, įmonių vadovai kaip didžiausia riziką šiems metams įvardino – organizacijos įvaizdį ir prekės ženklo stabilumą rinkoje. 
  • 2020 m. – didžiausia ir neprognozuota rizika - staigus ekonomikos suletėjimas, lėtas atsigavimas.

COVID – 19 plitimas bei poveikis verslui buvo staigus. Nepaisant to, jog įmonės neturėjo daug laiko pasiruošti tokiai krizei, tam, kad išliktų - privalėjo prisitaikyti ir priimti reikiamus sprendimus siekiant užtikrinti sklandų veiklos vykdymą, koreguoti eksporto ir importo planus. Didžioji dalis (37 proc.) organizacijų vadovų mano, kad jų įmonės šiemet mažiausiai buvo pasiruošusios staigiam ekonomikos suletėjimui, o kaip didžiausią ir neplanuotą riziką įvardijo lėtą ekonominį atsigavimą. Įvertinus padėtį pasaulyje visos įmonės savo darbuotojams stengėsi suteikti prieigą darbui iš namų. Todėl akivaizdu, kad tokiu metu padidėjo kompiuterinis nusikalstamumas, o ir apklaustieji (32 proc.) teigia, jog tai buvo dar viena rizika kuriai įmonės buvo pasiruošusios mažiausiai. 

Įmonių vadovų paklausus, kokį elementą išskirtų kaip svarbiausią verslui ateinantiems 5 metams, didžioji dauguma atsakė, jog pagrindinė varomoji jėga turėtų būti išsikeltas organizacijos tikslas. Įvairios verslo strategijos, lyderystė ir įmonės kultūra – yra taip pat svarbūs elementai, kurių nereikėtų pamiršti, tačiau norint išlaikyti stabilumą ir kliento pasitikėjimą ateityje, kiekvieną organizacija privalo turėti aiškų, konkretų tikslą. 

Ekonomika atsigauna, tačiau atsipalaiduoti dar per anksti

UAB „BDO Auditas ir apskaita“ direktorė Virginija Sirevičienė teigia, kad didžausia grėsmė Lietuvos įmonėms šiuo metu yra staigus ekonominis nuosmūkis. „Staiga smukęs vartojimas ir aukštas nedarbo lygis tiek mažoms tiek didelėms įmonėms visame pasaulyje sukėle daug problemų. Be to, daugėja nusikalstamos veikos, susijusios su įmonės duomenų apsauga. To priežastimi tampa netinkamai apsaugoti darbo kompiuteriai, pasirinktos nesaugios programos – dirbti nuotoliniu būdu. Kol kas verslui koją kiša ir tam tikri apribojimai, kurie neleidžia tam tikroms įmonėms pilnai atsistoti ant kojų. Pastebima, kad ekonominis atsigavimas Lietuvoje vyksta greičiau nei tikėtasi“, - įsitikinusi V. Sirevičienė. 

Anot V. Sirevičienės, formuoti įmonės reputaciją būtina nuolatos, tačiau šiuo metu vienomis svarbiausių užduočių tampa saugios darbo aplinkos kūrimas, tinkamas kompiuterių paruošimas darbui nuotoliniu būdu, darbuotojų supratingumas ir lojalumas. 

„Nepaisant to, kad ekonominė situacija Lietuvoje ir pasaulyje pagerėjo, virusas daugelyje pasaulio valstybių nesitraukia. Įmonių vadovai privalo būti pasiruošę, prireikus, atremti dar vieną viruso bangą, pritaikyti verslo modelį nuotoliniam darbui ar darbui krizinėmis sąlygomis“, - įsitikinusi V. Sirevičienė.