• Atnaujinta dienpinigių ir kitų komandiruočių išlaidų tvarka

Atnaujinta dienpinigių ir kitų komandiruočių išlaidų tvarka

Jurgita Čepulienė, Apskaitos paslaugų vadovė |

2018-05-25

Nuo liepos 1 d. įsigalioja atnaujinta dienpinigių ir kitų komandiruočių išlaidų tvarka. Pakeistos dienpinigių normos daugelyje valstybių - į kai kurias padidėja labiau, į kai kurias mažiau, tačiau iš esmės dienpinigių norma yra didesnė, pvz. Į Danijos karalystę vykstantis darbuotojas birželio mėn. už vieną dieną gautų 57 eur, o jeigu komandiruotas bus liepos 3 d. jau darbdavys mokės 80 eur už vieną dieną. Mažesnė diepinigių norma bus taikoma į kai kurias Afrikos ir Pietų Amerikos valstybes.  Sutrumpintas ir pats šalių sąrašas: šiuo metu galiojančioje redakcijoje yra 206 valstybės, o naujoje – 148. Įvesta nauja eilutė dienpinigių norma į kitas šalis – 31 eur. Tai reiškia, kad jeigu šalis nėra painėta sąraše taikoma ši dienpinigių norma. Taip pat iš sąrašo dingo konkretūs miestai ( Ryga, Niujorkas ir pan.), diepinigių norma tokiu atveju taikoma pagal šalį.

Taip pat įsigalioja ir nauja dienpinigių norma Lietuvoje. Nuo liepos 1 d. ji bus 15 eur už dieną ( šiuo metu 5,8 eur). Nebelika punkto, kuris nurodo mažinti dienpinigius 50 proc, jei komandiruotė trunka vieną dieną.  Ir už vienos dienos komandiruotę po liepos 1 d. bus galima mokėti 15 eur. Darbdaviai gali kolektyvinėje arba darbo tvarkos taisyklėse numatyti, kad dienpinigiai už vieną dieną nebus mokami.

Vyriausybė  nustatė visiškai naują taisyklę, kad darbo sutartyje ar darbo tvarkos taisyklėse darbdavys negali numatyti dienpinigių normos sumažinimo daugiau nei 50 proc. Šis nutarimas privaloma tvarka taikomas biudžetinėse įstaigose, tačiau verslui sukels papildomo sąmyšio, nes darbo inspekcija greičiausiai taikys būtent šią nuostatą apskaičiuotiems dienpinigiams.

Taip pat nebelieka nurodymo, kad komandiruotės išlaidoms būtinas įsakymas. Tai palengvins administracinę naštą, nes naujoji redakcija kalba tik apie aiškiai nurodytą vadovą, komandiruojamą darbuotoją, laiką vietą ir kitas išlaidas. Bet atitinkamu formatu bus galima naudoti ir kitus įstaigos dokumentus ir jų formas nei įsakymas.